درباره وبلاگ


اول سلام باش
همیشه دنبال درست کردن همچین وبلاکی بودم
یه منبع که بتونید چیزهایی رو که لازم دارید توش پیدا کنید
اما خیلی از وبلاگهای مشابه کم کم به سمتی رفتن که یا فی لتر شدن یا از حالت یه وبلاگ خوب و رسمی در اومدن
دوست داشتم همین کار رو توی وبلاگ اصلی م انجام بدم اما اونجا یه جورایی یه دنیای دیگه ست و دلم نمیاد که شلوع بشه
اینجا یه اتاق شلوغ هستش
فقط زحمت پیدا کردن چیزی که میخوای با خودت...
»» این وبلاگ در تاریخ 7 شهریور 92 از روی نسخه پشتیبان دوباره بازیابی شد.

مدیر وبلاگ : امید امیدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مثل یک اتاق شلوغ
هر چیزی که بخوای
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
این داستان سرزمین‌های دوری را به هم پیوند می‌دهد: کنیا، مالایا، ایرلند شمالی و اکنون سوریه. مسئله مشترک بین این کشورها راهبرد ضد شورشی انگلیس یا به عبارت بهتر استفاده نیروهای این کشور از تروریسم دولتی برای دستیابی به اهداف سیاسی است.
با منتشر شدن دو گزارش خبری ظاهرا بی ربط در هفته جاری، این ماجرا بار دیگر جان تازه‌ای به خود گرفت. اولی این است که ما به نقش بیشتر و عمیق‌تر ارتش انگلیس در خشونت‌های جاری در سوریه پی بردیم. طبق گزارش‌ها، افسران نظامی انگلیس و نیروهای ویژه این کشور شبه نظامیان تحت حمایت خارج را در کشور اردن آموزش می‌دهند تا به عملیات تروریستی خود در سوریه شدت ببخشند.

این گروه‌های تروریستی، که رسانه‌های جریان اصلی غرب آنها را «مبارزان آزادی» می‌نامند، کشور سوریه را طی ۲۲ ماه گذشته وارد هرج و مرجی خونین کرده‌اند؛ آنها این کار را با انفجار خودروهای بمب گذاری شده در مناطق مسکونی و کشتار ساکنین روستاها انجام داده‌اند؛ آخرین نمونه آن نیز حمله به روستای عقرب در استان حمات است که طی آن ۱۲۵ نفر کشته شدند. مدارک گسترده نشان می‌دهد که مزدوران به کار گرفته شده از کشورهای مختلف از جمله لیبی، عربستان سعودی و عراق، به طور مخفیانه مورد حمایت تسلیحاتی قرار گرفته و از طریق مجراهایی مانند عربستان، قطر و ترکیه تحت آموزش نیروهای امریکا، انگلیس و فرانسه هستند. 

افزایش خشونت و کشتار غیرنظامیان که هدف از آن ایجاد جنگ فرقه‌ای و قومی در سوریه است، مدرکی است بر اینکه مهارت و تجربه انگلیس در شعله ور کردن و برانگیختن تروریسم، در راستای هدف امپریالیستی غرب مبنی بر بی ثبات کردن جامعه سوریه و دولت بشار اسد به کار گرفته شده است.

گزارش خبری دوم انتشار گزارشی در هفته جاری توسط یک مقام رسمی انگلیس در مورد قتل یک وکیل ایرلندی به نام پت فینوکین در ۲۳ سال پیش است. این دو مسئله، یعنی خشونت در سوریه و قتل آقای فینوکین به هم مرتبط هستند - اگرچه دولت و رسانه‌های انگلیس تمام تلاش خود را برای مخفی نگاه داشتن هرگونه ارتباط بین این دو موضوع به کار گرفتند.

بگذارید لایه‌های این مسئله بغرنج و پیچیده شده را بشکافیم.

زمانی که گزارشی در مورد چگونگی قتل آقای فینوکین توسط سر دزموند دو سیلوا (مشاور ملکه) در هفته جاری منتشر شد، دیوید کمرون، نخست وزیر انگلیس از خانواده این وکیل ایرلندی عذرخواهی کرد. کمرون در مجلس عوام انگلیس گفت «من عمیقا متاسف هستم» و در ادامه تصدیق کرد که قتل آن وکیل حاکی از «میزان بهت آوری از تبانی» بین نیروهای امنیتی انگلیس و گروه‌های تروریستی وفادار است. گروه تروریستی وفادار به شبه نظامیان اهل ایرلند شمالی که حامی انگلیس بودند گفته می‌شود. اعضای این گروه جنایات وحشتناک زیادی را در جریان درگیری‌ها در آن منطقه بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۹۴ میلادی مرتکب شدند.

در هر حال، همسر آقای فینوکین و فرزندان وی گزارش اخیر را محکوم کرده و آن را یک «لاپوشانی» و پنهان کردن حقیقت توصیف کردند. جرالدین فینوکین دلیل خوبی برای رد این گزارش دارد زیرا آن، قتل همسر وی را صرفا اقدامی خشونت بار جلوه داده است. دیوید کمرون نیز با بیان اینکه این پرونده منعکس کننده «شکست» نیروهای نظامی انگلیس در جلوگیری از آن قتل است، به این لاپوشانی و پنهان کردن حقیقت افزود. 

این یک نمونه از فریبکاری رسمی و عادی در انگلیس است. چرا که قتل پت فینوکین حاکی از یک شکست نیست بلکه در واقع حاکی از موفقیت سیاست تروریسم دولتی انگلیس است- سیاستی که در آن تبانی سیستماتیکی بین آژانس اطلاعات نظامی انگلیس و گروه‌های تروریستی وفادار به چشم می‌خورد. این روش، بخش اصلی تاکتیک‌های ضد شورشی انگلیس را تشکیل می‌دهد. سیاستی که با نظارت کامل بالاترین مقام دولت انگلیس اعمال می‌شود.

بخش عمده راهبرد «جنگ کثیف» انگلیس، به عنوان یک رویه نهادینه شده، می‌تواند به ژنرال سر فرانک کیتسون، یکی از فرماندهان نظامی این کشور نسبت داده شود. 

کیتسون کتاب راهنمای جنگ خود را تحت عنوان عملیات با شدت کم در سال ۱۹۷۱ منتشر کرد. این کتاب از آن موقع تا کنون تبدیل به متن استاندارد و شاخص روش‌های ضد شورشی یا همانطور که گفتیم تروریسم دولتی ارتش انگلیس شده است.

کیتسون بواسطه نقش خود در سرکوب خیزش‌های مردمی در مستعمره‌های انگلیس در کنیا در جریان شورش مائو مائو (۵۵-۱۹۵۳) و در مالایا (۱۹۵۷) علیه شورش کمونیستی، روش‌های خود را ساخته و پرداخته کرد. 

کیتسون، سرتیپ وقت در سال ۱۹۷۰ میلادی به ایرلند شمالی که در آستانه آغاز درگیری‌های جدید بین ارتش جمهوری خواه ایرلند و حاکمیت انگلیس بود، اعزام شد. یکی از نوآوری‌های کیتسون، به کار گیری گروهی بود که آنها را «نیروهای ضد تبهکاری» می‌نامید. وی بعدا به دلیل تلاش‌ها و «خدمات ارزشمند» خود از سوی ملکه انگلیس لقب شوالیه گرفت و بعد از آن به عنوان دستیار وی به کار گرفته شد و با گرفتن ترفیع، از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۵ میلادی فرمانده نیروهای زمینی انگلیس شد.

هدف سنگدلانه طراحی شده توسط کیتسون، استفاده از گروه‌های تروریستی واسطه انگلیس برای پاشیدن بذر ترور و خشونت تا جای ممکن جهت از بین بردن خیزش‌های مردمی بود. این آغاز سیاست تبانی انگلیس در شمال ایرلند بود که برای نزدیک به سه دهه ادامه داشت و جان صدها تن طی آن گرفته شد. از نگاه دولت انگلیس، یکی از امتیازات بزرگ این سیاست این است که آنها می‌توانند تروریسم دولتی خود را به شکل متعارفی تکذیب کنند.
این امتیاز تا امروز نیز وجود داشته است چرا که نمونه آن را در آخرین گزارش و بررسی قتل پت فینوکین و عذرخواهی پوچ و مختصر دیوید کمرون به دلیل «میزان بهت آوری از تبانی» دیدیم. 

در اینکه بالاترین مقام سیاسی دولت انگلیس دستور ترور آقای فینوکین را صادر کرده باشد، تردید کمی وجود دارد. در دهه ۸۰ میلادی، وی یک وکیل برجسته جوان بود که به طور موفقیت آمیزی از ده‌ها فردی که مورد غضب نظام قضایی فاسد انگلیس قرار گرفته بودند، دفاع کرد. 
فینوکین به عنوان خاری در چشم دستگاه دولتی انگلیس، سیاست‌های شریرانه این کشور در مجرم جلوه دادن مخالفان سیاسی جمهوری خواه خود را فاش ساخت.

داگلاس هاگ، وزیر کابینه انگلیس، ۱۷ ژانویه ۱۹۸۹ در سخنرانی خود برای مجلس عوام انگلیس «وکلایی را که به طور بی‌جهت دلسوز اعضای ارتش جمهوری خواه ایرلند هستند» محکوم کرد. وی سپس گفت که «افراد آگاه» یعنی همان آژانس اطلاعات انگلیس در این زمینه به وی اطلاع رسانی کرده‌اند. هاگ در آن روز سرنوشت ساز، مجوز قتل پت فینوکین را امضا کرد.

کمتر از یک ماه بعد یعنی در ۱۲ فوریه ۱۹۸۹، در حالی که فینوکین همراه با خانواده‌اش مشغول صرف شام بود، یک گروه تروریستی وفادار به رژیم سلطنتی انگلیس، با زور وارد خانه وی شد. مردان مسلح در مقابل همسر و فرزندان فینوکین که از ترس به زیر میز شام پناه برده بودند، ۱۲ بار این وکیل جوان را از ناحیه سر هدف گلوله قرار دادند.

بعد از ۲۳ سال مبارزه شجاعانه خانواده فینوکین برای عدالت، دیوید کمرون این هفته اعتراف کرد که این قتل توسط گروه‌های تروریستی وفادار و با تبانی آژانس اطلاعتی انگلیس صورت گرفت. آژانس اطلاعات انگلیس جزئیات هدف را برای قاتلان مشخص کرد و به فرار آنها در روز این حادثه کمک کرد. 

این ترور زشت و ناراحت کننده تنها بخش کوچکی از یک سیاست عمده و کثیف است. سیاستی که نشان دهنده تروریسم دولتی رژیم انگلیس و ارتش این کشور برای چندین دهه در ایرلند شمالی است.

یک سال قبل از ترور فینوکین، آژانس اطلاعات نظامی انگلیس صدها سلاح قدرتمند از آفریقای جنوبی را قاچاق کرده و آنها را به دست عوامل شبه نظامی وفادار به رژیم انگلیس در ایرلند شمالی رساند.

این محموله قاچاق شامل تفنگ‌های ای‌کی-۴۷ (AK۴۷)، پیستول‌های نیمه خودکار و نارنجک می‌شود.

بر اساس یک تحقیق تعیین کننده توسط گروه خویشاوندان عدالت که در بلفاست (پایتخت ایرلند شمالی) مستقر است، حمایت تسلیحاتی آژانس اطلاعات نظامی انگلیس از گروه‌های تروریستی وفادار منجر به افزایش شدید قتل‌های انجام گرفته توسط این گروه‌ها شد. بر اساس اطلاعات بالیستیک و حقوقی، سلاح‌های قاچاق شده از آفریقای جنوبی در ۳۰۰ مورد قتل و ترور انجام گرفته توسط گروه‌های تروریستی وفادار - نزدیک به ۱۰ درصد کل ترورها در جریان درگیری- مورد استفاده قرار گرفت. بعضی از قربانیان این ترورهای دارای مجوز دولتی، فعالان جمهوری خواه بودند اما بیشتر قربانیان را غیرنظامیان معمولی تشکیل می‌دادند.

قتل پت فینوکین تنها یکی از صدها کشتاری است که مقامات انگلیس با اتخاذ سیاست تبانی با گروه‌های تروریستی در ایرلند شمالی مرتکب شدند. این سیاستی است که ریشه در کمپین‌های تروریستی انگلیس در شرق آفریقا و آسیا دارد و در ایرلند شمالی مورد بهینه سازی قرار گرفت. هدف سیاسی آن ارعاب مردم در ایرلند شمالی و وادار کردن آنها به پذیرش «روند صلح» در دهه ۹۰ میلادی بود. روندی که در آن خواسته ملی و مشروع مردم ایرلند مبنی بر حق تصمیم گیری برای خود و استقلال ایرلند متحد، محلی از اعراب ندارد. 

با توجه به اینکه ایرلند شمالی همچنان به عنوان یک قلمرو قومی بخش از بریتانیا محسوب می‌شود، این وضعیت متاسفانه ممکن است به عنوان پیروزی نسبی انگلیس در این زمینه محسوب و قلمداد شود. و این در حالی است که اکثریت مردم ایرلند در سراسر این جزیره آرمان‌های استقلال طلبانه دارند. 

شرایط سیاسی البته در سوریه متفاوت است. آنجا، اکثر مردم سوریه حامی دولت دمشق بوده و مخالف مداخله خارجی هستند. آن خیزش به اصطلاح مردمی که دولت‌های غربی و رسانه‌های تبلیغاتی آنها در بوق و کرنا کرده‌اند، چیزی جر یک جنگ تجاوزکارانه و جنایتکارانه مخفی خارجی که با سلاح‌ها و مزدوران خارجی شعله ور شده، نیست.

در هر صورت، همچنان می‌توان دست بدشگون تروریسم دولتی انگلیس را در آن دید: آموزش، حمایت تسلیحاتی، تدارکاتی و اطلاعاتی. علاوه بر این، استفاده از گروه‌های تروریستی برای تزریق خشونت و درگیری‌های فرقه‌ای مستقیما از تاکتیک‌های نظامی انگلیس، طراحی شده توسط ژنرال سر فرانک کیتسون اقتباس شده است.

در حالی که خودروهای بمب گذاری شده بدن دانش آموزان سوری را تکه تکه می‌کند و در حالی که عزیزان خانواده‌ها در پی در گیری‌های خیابانی جان خود را از دست می‌دهند، باید بدانیم همه اینها نشات گرفته از سیاست سنتی انگلیس مبنی بر استفاده از ابزارهای تروریستی برای دست یابی به اهداف سیاسی شیطانی است؛ هدفی که در این مورد بخصوص مثله کردن جامعه سوریه و تغییر رژیم در این کشور است.

مترجم: احسان فتاحی

فینیان کانینگام نویسنده و کارشناس ایرلندی مسائل خاورمیانه و شرق آفریقا است. پیش‌تر وی در بحرین سکونت داشت و شاهد تحولات سیاسی این کشور پادشاهی در سال ۲۰۱۱ و همچنین سرکوب اعتراضات دموکراسی خواهانه از سوی نیروهای عربستان سعودی بود. فینیان در ژوئن ۲۰۱۱ به دلیل انتقاد شدید از موارد نقض حقوق بشر از سوی رژیم بحرین، از این کشور اخراج شد. مقالات فینان به بیش از ۱۸ زبان ترجمه شده است. وی اهل بلفاست ایرلند است و هم اکنون در شرق آفریقا مستقر و مشغول نگارش کتابی درباره بحرین و بیداری اسلامی می‌باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها : فینیان کانینگام، انگلیس، سوریه، ایرلند، پرس تی وی، press tv،
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات