درباره وبلاگ


اول سلام باش
همیشه دنبال درست کردن همچین وبلاکی بودم
یه منبع که بتونید چیزهایی رو که لازم دارید توش پیدا کنید
اما خیلی از وبلاگهای مشابه کم کم به سمتی رفتن که یا فی لتر شدن یا از حالت یه وبلاگ خوب و رسمی در اومدن
دوست داشتم همین کار رو توی وبلاگ اصلی م انجام بدم اما اونجا یه جورایی یه دنیای دیگه ست و دلم نمیاد که شلوع بشه
اینجا یه اتاق شلوغ هستش
فقط زحمت پیدا کردن چیزی که میخوای با خودت...
»» این وبلاگ در تاریخ 7 شهریور 92 از روی نسخه پشتیبان دوباره بازیابی شد.

مدیر وبلاگ : امید امیدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مثل یک اتاق شلوغ
هر چیزی که بخوای
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

سوّم: دستورالعمل علامه حسن‌زاده عاملى درباره راه‌هاى سلوك

دستور اول

بسم ‌الله الرحمن الرحیم. شوریده‌اى از شوخدیده‌اى دستور مى‌خواهد. دوست دارد سخنى از دهان بى‌زبانى بشنود؛ آنچه خود داشت ز بیگانه تمنّا مى‌كرد. بیم آن است اگر امتثال نشود خاطر عاطرش ]نیكو و معطرش[ ملال گیرد.

دستورالعمل انسان فقط و فقط قرآن كریم و سنّت رسول خاتم و آل او ـ علیهم السلام ـ است، و جز آن هوا و هوس است. اگر ما را گفتارى بود همان حقایق است كه به قالب الفاظ دگر به فراخور فهم و بینش ما درآمد...

برادرم! قدم اوّل در سلوك، توبه و پاكى از گناه و دورى از گفتار ناپاك، و كردار و اندیشههاى ناشایسته و خوهاى نكوهیده است. در كلام خداى غفور و رحیم نیكو تدبّر كن كه فرمود: «اِنَّ اللهُ یُحِبُّ التَوّابینَ وَ یُحِبُّ المُتَطَهِّرینَ» سعى كن تا محبوب كردگار شوى. از شیخ عارف شبسترى یادى شود:

موانع تا نگردانى ز خود دور

درون خانه دل نایدت نور

موانع چون درین عالم چهار است

طهارت كردن از وى هم چهار است

نخستین، پاكى از احداث و انجاس

دوم، از معصیت و شرّ وسواس

سیوم پاكى ز اخلاق ذمیمه است

 كه با وى آدمى همچون بهیمه است

چهارم پاكى سرّ است از غیر

كه اینجا منتهى مى‌گرددش سیر

اگر سالكى، بدان كه طىّ مراحل و قطع منازل جز به گام‌هاى نفى و اثبات میسّر نیست، و این معنى جز در كلمه طیّبه «لا اِلهَ اِلاَّ الله» یافت نشود. اهل الله گفتند كه هیچ نوع از انواع اذكار و عبادات در ترقّى درجات و مقامات معنوى اثر این كلمه طیّبه را ندارد.از این روى رسول خدا(ص) فرمود كه:

«كُلُّ حَسَنَة یَعْلَمُهَا الرَّجُلُ تُوزَنُ یَوْمَ الْقِیامَةِ اِلاّ شَهادَةَ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ الله، فَاِنَّها لا تُوضَعُ فِى الْمیزانِ،لاَِنَّها لَوْ وُضِعَتْ فِى الْمیزانِ وَ وُضِعَتِ السَّموَاتُ وَ الاَْرَضُونَ السَّبْعُ وَ ما فیهِنَّ كانَ لا اِلهَ اِلاَّ الله اَرْجَحَ مِنْ ذلِكَ.» «در روز رستاخیز هر كار نیك سنجیده شود جز گواهى دادن به لا اِلهَ اِلاَّ الله كه آن را در ترازو ننهند، چه اگر در ترازو رود آسمان‌ها و زمین‌هاى هفت‌گانه با وى برابرى نكنند. كنایه از این كه ثواب این كلمه را نهایت نبود و به شمار نیاید و هیچ چیز هم سنگ او نگردد.»

در این اوان كه بحمد الله با«لا اِلهَ اِلاَّ الله» محشورى، خوش آن كه با دوست حشر على‌الدوام دارد. حبیبا! همّت بلند دار و از كمال اخلاص:

دوست بگو دوست بگو دوست دوست

تا نگرى هر چه بود اوست اوست

... برادرم، حرف این و آن مزن، دم فرو بند و تماشا كن. بنگر و عبرت بگیر. به فكر خود باش دست توسّل به دامن خاتم اوصیا امام زمان مهدى موعود حجّه بن الحسن العسكرى ـ علیهما السلام ـ دراز كن كه گردنه هاى سهمگین و هولناك در پیش دارى و آن بزرگوار امیر كاروان است. از افراط و تفریط بپرهیز. «اِهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیم» گوى. از پیروى نفس حذر كن. از او باش بگریز... پاسبان حرم دل باش.

اى سالك ره از خود خبر دار

بس رهزنت هست در هر كمینى

دل را به یاد دلدار یك جهت كن تا از محبّین باشى. مناجات محبّین امام زین  العابدین و سیّد الساجدین ـ صلوات الله علیه ـ را فراموش مكن: «بسم الله الرحمن الرحیم; اِلهى، مَنْ ذَا الَّذى ذاقَ حَلاوَةَ مَحبّتِكَ فَرامَ مِنْكَ بَدَلا...».

خداى متعال نوح پیامبر(ص) را در قرآن ستوده است كه:      «اِنَّه كانَ عَبْداً شَكُوراً».

جناب ابن بابویه(ره) در «من لا یَحْضُر» از كشّاف حقایق، امام به حق ناطق جعفر بن محمّد الصّادق(ع) روایت كرده است كه حفص بن بخترى از آن حضرت نقل كرده است كه نوح نبى(ع) در هر صبح و مساء ده بار این دعا را مىخواند از این رو عبد شكور نامیده شده است:

«اَللّهُمَّ اِنّى اُشْهِدُكَ اَنَّهُ ما اَصْبَحَ وَ اَمْسى بى مِن نِعْمَة وَ عافِیَة فى دین اَوْ دُنْیاً فَمِنْكَ وَحْدَكَ لا شَریكَ لَكَ، لَكَ الِحَمْدُ و لَكَ الشكْرُ بِها عَلَىَّ حَتّى تَرْضى وَ بَعْد الرِّضا»

سعى كن كه اوّل دل بگوید و آن گاه زبان. من به فداى آن كه دلش با زبان یكى است.[1]

 

دستور دوم: ... برادرم به فكر خود باش و از خویش غافل مباش و همواره كشیك نفس بكش و كشیك نفس كشیدن، آسان نیست. مناجات و راز و نیاز با دوست را قطع مكن...

خلوت شب را از دست مده و به حقیقت بگو: الهى آمدم، تا كامروا گردى. سخن و خوراك و خواب باید به قدر ضرورت باشد: «كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا» با «عهد الله» كه قرآن مجید است هر روز تجدید عهد كن. صمیمانه دست توسّل به دامن پیغمبر و آلش در زن كه آن خوبان خدا وسایط فیض حقاند: «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد». نمى‌گویم مقدّس نباش ولى مقدّس عاقل باش. بِس بِسى مباش كه سخریّه این و آن مى‌شوى. فرزانه باش و دیوانه باش. خویشتن را تفویض به حق كن و او را وكیل خود بگیر كه تواناتر و داناتر و با وفاتر و مهربانتر و پاینده‌تر از او نخواهى یافت: «حَسْبُنَا الله وَ نِعْمَ الْوَكیلِ».

سوره مباركه اخلاص را با اخلاص بر زبان داشته باش، با خلق خدا مهربان باش. از سخنان ناهنجار اگرچه به مزاح باشد بر حذر باش. خلاف مگو، اگرچه مُطایبت ]شوخى[ باشد. از قسم خوردن اگرچه به راست باشد احتراز كن. چو ایستاده‌اى دست افتاده گیر، تا مى‌توانى نماز را در اوّل وقت به جا آور. تجارتت ]و كارت[ را مغتنم بشمار كه انسان بیكار از دنیا و آخرت هر دو مى‌ماند. داد و ستد مانع بندگى نیست: «رِجالٌ لا تُلْهیهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَیْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللهِ وَ اِقام الصَّلوةِ وَ ایتاء الزَّكوةِ». در مطلق امور میانه رو باش، بر كتمان اهتمام داشته باش، اگر چه الف دنباله دارد ولى:

گر چه منزل بس خطرناك است و مقصد ناپدید

هیچ راهى نیست كان را نیست پایان غم مخور

سرمایه  راهرو   حضور  ادب   است

 آنگاه یكى همت و دیگر طلب است

ناچار  بود  رهرو  از  این  چا ر اصول

ورنه به مراد دل رسیدن عجب است[2]

 


 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic