درباره وبلاگ


اول سلام باش
همیشه دنبال درست کردن همچین وبلاکی بودم
یه منبع که بتونید چیزهایی رو که لازم دارید توش پیدا کنید
اما خیلی از وبلاگهای مشابه کم کم به سمتی رفتن که یا فی لتر شدن یا از حالت یه وبلاگ خوب و رسمی در اومدن
دوست داشتم همین کار رو توی وبلاگ اصلی م انجام بدم اما اونجا یه جورایی یه دنیای دیگه ست و دلم نمیاد که شلوع بشه
اینجا یه اتاق شلوغ هستش
فقط زحمت پیدا کردن چیزی که میخوای با خودت...
»» این وبلاگ در تاریخ 7 شهریور 92 از روی نسخه پشتیبان دوباره بازیابی شد.

مدیر وبلاگ : امید امیدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مثل یک اتاق شلوغ
هر چیزی که بخوای
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، همگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا (وسط) و دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه
باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا ۸ دی (۲۸ دسامبر) «قانون مقابله با گسترش ایران در نیم‌کره غربی» را که با هدف تضعیف روابط رو به رشد ایران با کشورهای امریکای لاتین که به طور سنتی منطقه حیات خلوت و حوزه نفوذ امریکا بوده است، امضا و تصویب کرد. 
این قانون از وزارت خارجه امریکا می‌خواهد در مدت ۱۸۰ روز راهبردی را «برای پرداختن به حضور و فعالیت خصمانه رو به افزایش ایران» در امریکای لاتین ایجاد کند. این قانون تاکید می‌کند که «پیوندهای بازرگانی و دیپلماتیک ایران تهدیدی برای امنیت ملی امریکا است.» با این حال، این قانون به مثابه اقدام ضد ایرانی دیگر لابی صهیونیستی در امریکا قلمداد می‌شود. 

اندکی پیش از این، رابرت نوریگا، معاون پیشین وزیر خارجه امریکا در امور نیم‌کره غربی و سفیر پیشین امریکا در سازمان کشورهای قاره امریکا و پژوهشگر مدعو در موسسه سرمایه‌گذاری امریکا (American Enterprise Institute) که از نهادهای تحت کنترل نومحافظه‌کاران در امریکا است، در ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی در جلسه کمیته فرعی مقابله با تروریسم و اطلاعات مجلس نمایندگان امریکا گفت که ایران «راهبردی تهاجمی» در امریکا لاتین در پیش گرفته است. 

همچنین حضور ایران در امریکای لاتین هدف هجمه ایلنا رز لتینن، رئیس جنگ‌طلب و طرفدار اسرائیل کمیته امور خارجی و کسی که خود را سدی در برابر به اصطلاح «تهدید اسلام-بولیوی» برای امنیت امریکا می‌خواند قرار گرفته است. وی یکی از ستارگان به اصطلاح «فیلم مستندی» به نام «تهدید ایران» بود که در آن بدونی هیچ شرمندگی گفت امریکا باید به ایران حمله کند تا از«انفجار بمب‌ها در پایتخت‌های کشورهای امریکای لاتین جلوگیری شود.» شبکه «یونیویزیون» امریکا این فیلم را پخش کرد. مالک شبکه «یونیویزیون» فردی است که میزبانی جشن‌هایی را که به افتخار ارتش اشغال‌گر اسرائیل برگذار می‌شود بر عهده دارد. 

در «فیلم مستند» مضحکی دیگر که شبکه «یونیویزیون» آن را در سال ۲۰۰۹ پخش کرد و گریبان لیویا آکوستا، کنسول ونزوئلا در میامی را گرفت ادعا شد که در یک توطئه سایبری پوج علیه امریکا «دیپلمات‌های ایرانی و هکرهای رایانه‌ای مکزیکی» دست داشتند. 

در یک فیلم مستند به نام «تهدید ایران» که از شبکه اسپانیایی‌زبان «یونیویزیون» پخش شد، خانم آکوستا که در آن زمان از دیپلمات‌های سفارت ونزوئلا در مکزیک بود درباره یک حمله احتمالی سایبری علیه دولت آمریکا سخن می‌گوید.

این فیلم مستند بر اساس گفت‌وگوهای ضبط‌شده با خانم آکوستا و دیگر مقام‌ها ساخته شده و در این مستند گفته می‌شود که «دیپلمات‌های نمایندگی‌های سیاسی ایران و کوبا در موضوع حمله احتمالی سایبری به امریکا دست دارند.»

در واقع این امر بهانه‌ای بود برای امریکا تا در انتقامی سیاسی و واکنش به سیاست خارجی مستقل ونزوئلا کنسول این کشور را از خاک خود اخراج کند. 

در حقیقت، قانون اخیر امریکا به شکلی گستاخانه حاکمیت ملی کشورهای امریکای لاتین را نقض می‌کند و حاوی ادعاهای سخیفی است که بیان می‌کنند گشایش سفارت‌خانه‌ها و مراکز فرهنگی ایران همانند «گسترش تروریسم» است. 

همچنین، لئون پانتا، وزیر دفاع امریکا نیز در سفر اخیر خود به کلمبیا بار دیگر این دیدگاه‌ها را به میان کشید و ادعا کرد که ایران تلاش می‌کند نفوذ خود را در امریکای جنوبی گسترش دهد و این امر به منزله گسترش تروریسم است. البته تاکنون هیچ سند و مدرکی برای حمایت از این ادعاهای خنده‌دار ارائه نشده است. 

جان گلیسر، کارشناس، در گزارش اخیر خود نوشت: «ماهیت بدگمان این ارزیابی‌ها اندک شواهدی که برای آن‌ها ارائه می‌شود به شکلی وحشتناک یادآور سکته مغزی و ترس جنگ‌طلبانه نمایشی است که به جنگ عراق منجر شد. گواه این گفته گروهی است که بر بزرگ‌جلوه دادن تهدیدها امنیتی چنبره زده‌اند و همان گونه که نوریگا در شهادت خود اذعان کرد، حتا با وزارت خارجه یا سازمان‌های اطلاعاتی هم‌سویی و توافق ندارد.» 

اتهام‌های امریکا علیه ایران نیز راهی برای هدف قرار دادن و شکل دادن به سوءظن علیه مسلمانان امریکای لاتین است. در این قانون، واشنگتن از «منزوی کردن ایران و هم‌پیمانان این کشور» سخن می‌گوید و مقام‌های امریکایی ایران و دیگر نیروهای طرفدار ایران را به «بنای مساجد و مراکز اسلامی در سراسر منطقه» با هدف پیشبرد تروریسم متهم می‌کنند. 

نفوذ رو به کاهش امریکا در امریکای لاتین

با این حال، مردم امریکای لاتین به خوبی می‌دانند این امریکا بود، نه کشوری دیگر که بیش از صد سال در قالب کودتاهای نظامی سازمان‌دهی‌شده سیا و حمایت از جنایت‌های شبه‌نظامی، تروریسم و رژیم‌های خودکامه، موجب ایجاد ترور، جنگ، فقر و سرکوب در امریکای لاتین شد. ارتش و نظامی‌گری مرتکب بدترین موادر نقض حقوق بشر در کشورهای امریکای لاتین شد. نظامیان این کشورها در بدنام‌ترین مدارس امریکایی تحت آموزش افسران امریکایی قرار داشتند. 

در واقع، این قانون امریکا شاهدی دیگر بر پایان سریع نفوذ امریکا در امریکای لاتین است. کشورهای منطقه امریکای لاتین به سیاست‌های خود تحول و توسعه بخشیده‌اند و بلوک‌های مستقلی را برپا کرده‌اند مانند آلبا، اوناسور یا کلاک، در حالی که سازمان کشورهای قاره امریکا که امریکا و کانادا نیز در آن عضو هستند، به دلیل تسلیم آن در برابر سیاست‌های امریکا درباره موضوع مخالفت با شرکت کوبا در نشست‌های این سازمان، رو به افول است. 

ایران به شیوه دوجانبه و در چارچوب جنبش عدم تعهد و دیگر سازمان‌های بین‌المللی به دنبال افزایش روابط خود با کشورهای امریکای لاتین بوده است. این مسئله واشنگتن را تحریک کرده است که در حقیقت به نظر می‌رسد هنوز کشورهای امریکا لاتین را به عنوان خراج‌گزاران خود تلقی می‌کند نه در زمره کشورهایی که حق دارند سیاست خارجی مستقل خود را دنبال کنند یا در پی دوستان و شرکای خود باشند. هر نوع توافقی بین دولت‌های کشورهای امریکای لاتین و ایران یا روسیه و چین همواره سبب برانگیختن سوءظن امریکا می‌شود.

برخی از کشورهای امریکای لاتین در سال‌های اخیر پیوندهای دیپلماتیک و بازرگانی خود را با ایران گسترش دادند، در حالی که روابط این کشورها با امریکا در میان خواسته‌های عمومی برای پایان دادن به وابستگی به واشنگتن کاهش یافته است. اگر چه هنوز امریکا بزرگ‌ترین شریک تجاری بسیاری از کشورهای امریکای لاتین محسوب می‌شود، اما بحران اقتصادی و مالی این کشور تاثیری منفی بر کشورهای امریکای لاتین گذاشته است. این امر برخی از کشورها همچون مکزیک را مجبور کرده است که قصد خود را برای تنوع بخشیدن به شرکای بازرگانی خود در سال‌های آینده اعلام کند. جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک شریک بین‌المللی در یکی از بهترین‌جایگاه‌ها برای کمک به توسعه اقتصاد کشورهای امریکا لاتین و مهارت‌های علمی و فنی این کشورهای در حوزه‌های گوناگون قرار دارد. صنعت ایران بسیار پیشرفته است. این کشور از کارشناسان و متخصصان برجسته‌ای در حوزه اکتشاف نفت و گاز و دیگر بخش‌های از جمله در حوزه‌های بهداشتی، دفاعی، کشاورزی و فن‌آوری فضایی بهره‌مند است. 

ایران به ونزوئلا در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین در راستای بخشی از همکاری نظامی دو کشور کمک کرده است. هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا با اشاره به گزارش یک رسانه اسپانیایی درباره این که دادستان امریکا در حال تحقیق درباره تولید هواپیماهای بدون سرنشین در ونزوئلا است گفت: «البته ما در حال ساخت این هواپیماها هستیم و ما از حق تولید آن برخورداریم. ما کشوری آزاد و مستقل هستیم. چاوز در سخنرانی خود در جمع افسران وزارت دفاع ونزوئلا که از تلویزیون نیز پخش می‌شد گفت این هواپیما تنها دارای دوربین است و انحصارا برای اهداف دفاعی تولید می‌شود. افزون بر آن، ایران و ونزوئلا از سرمایه‌گذاری مشترکی به ارزش پنج میلیارد دلار در کاخانه‌های تولید سیمان، ماهواره، تراکتور انجام داده‌اند و ایران نیز به ساخت ۱۴ هزار واحد مسکونی در این کشور امریکایی لاتین کمک کرده است. 

همچنین تهران روابط اقتصادی و سیاسی مهمی با دولت ایوو مورالز در بولیوی و دولت رافائل کورئلا در اکوادور برقرار کرده است. پیوندهای ایران با آرژانتین جایی که حلقه‌های صهیونیستی به طور ناموفق سعی کرده‌اند ایران را مقصر حمله به آمیا در سال ۱۹۹۴ جلوه دهند، نیز به سرعت در حال بهبود است، زیرا دولت کریستینا فرناندز، رئیس جمهور آرژانتین در حال ترویج خط و مشی آشتی‌جویانه‌تری در قبال تهران است. 

کشورهای امریکای لاتین، به ویژه آن دسته از کشورهایی که پیرو یک سیاست خارجی مستقل هستند به ایران اعتماد می‌کنند زیرا می‌دانند که ایرانیان را نمی‌توان برای خیانت به توافقی که امریکا و هم‌پیمانان این کشور را پریشان و مضطرب می‌کند تحت فشار قرار داد. این یکی از دلایل افزایش محبوبیت ایران در میان کشورهای امریکای لاتین با وجود تبلیغات سوء رسانه‌های تحت مالکیت صهیونیست و اقدام‌های سیاسی و دیپلماتیک امریکا است. 

شبکه‌های هیسپان تی‌وی و پرس تی‌وی موجب ترس و وحشت تشکیلات امریکا و حلقه‌های صهیونیستی شده‌اند، زیرا اطلاعات درست در اختیار مخاطبان امریکای لاتین درباره تحولات خاورمیانه و تحولات بین‌المللی قرار می‌دهند و دروغ‌های رسانه‌ها و آژانس‌های خبری تحت کنترل صهیونیست را افشا می‌کنند. حذف اخیر شبکه هیسپان تی‌وی از ماهواره اسپانیایی هیسپاست به یک معنی، تلاشی ناامیدانه برای جلوگیری از به دست آوردن مخاطب توده‌ای و گسترده این شکبه است. با این وجود، این اقدام همانند اقدام‌های مشابه گذشته محکوم به شکست است. 

بنا بر این، کشورهای امریکای لاتین به امریکا اجازه نخواهند داد تا سیاست خارجی آن‌ها را درباره مسئله روابط با ایران یا هر چیز دیگری به آن‌ها دیکته کند. در واقع، واشنگتن به تازگی این نشانه‌را دریافت کرده است، آن هنگامی که به این کشورهای فشار آورد تا علیه درخواست تغییر وضعیت فلسطین در سازمان ملل متحد رای منفی دهند. تنها یک کشور و آن هم پاناما بود که به دلیل پیوندهای مستحکم با اسرائیل و لابی‌صهیونیستی محلی علیه درخواست فلسطین رای داد. 

ترجمه: رضا ورزنده نوع مطلب :
برچسب ها : امریکا، امریکای لاتین، ایران، همگو چاوز، دانیل اورتگا، press tv، onlinedoc،
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات