درباره وبلاگ


اول سلام باش
همیشه دنبال درست کردن همچین وبلاکی بودم
یه منبع که بتونید چیزهایی رو که لازم دارید توش پیدا کنید
اما خیلی از وبلاگهای مشابه کم کم به سمتی رفتن که یا فی لتر شدن یا از حالت یه وبلاگ خوب و رسمی در اومدن
دوست داشتم همین کار رو توی وبلاگ اصلی م انجام بدم اما اونجا یه جورایی یه دنیای دیگه ست و دلم نمیاد که شلوع بشه
اینجا یه اتاق شلوغ هستش
فقط زحمت پیدا کردن چیزی که میخوای با خودت...
»» این وبلاگ در تاریخ 7 شهریور 92 از روی نسخه پشتیبان دوباره بازیابی شد.

مدیر وبلاگ : امید امیدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مثل یک اتاق شلوغ
هر چیزی که بخوای
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
جمعه 22 دی 1391 :: نویسنده : امید امیدی


ایران تلكس: در دوران سیاست نگاه به شرق، جمهوری اسلامی ایران در روابط خارجی خود توجه ویژه ای به مالزی بعنوان یك كشور مسلمان در حال توسعه نمود. این نگرش در بین بسیاری از مسئولین و نخبگان ایران شكل گرفته و تا حدودی رشد یافت كه در آن زمان روابط به سمت رابطه راهبردی در حال گسترش بود. بدین جهت هیچگاه تصویری بر علیه مالزی در رسانه های ایران منعكس نگردید و همواره چهره ای زیبا از مالزی ارائه شد. این امر موجب غفلت از واقعیات در مالزی و ایجاد زمینه مناسب برای نفوذ بیش از بیش جریان های مخالف و معاند نظام جمهوری اسلامی در این كشور گردید تا با استفاده از فضای بدست آمده درمالزی، برعلیه منافع ایران اسلامی اقداماتی را تدارك و سازماندهی نمایند. در این گزارش تا حد مقدور سعی در نشان دادن روی دیگر جامعه مالزی كه كمتر در رسانه ها بدان اشاره می شود مانند :فقر ،فساد، فحشا ،قاچاق ، اختناق و تبعیض شده تا چهره ای واقعی تر از مالزی ارائه شود.

مقدمه:
غالبا تصویری كلیشه ای كه از مالزی در اذهان وجود دارد، تداعی كننده كشوری اسلامی در حال توسعه، با مردمانی آرام و نسبتا آزاد كه با هر ایده و عقیده ای آزادانه و بدون تنش و محدودیت در حال فعالیت بوده و نیز كشوری فعال و در حال پیشرفت در عرصه های اقتصادی، بین المللی و طرفدار صلح و آرامش نشان داده شده است. این نگرش ساخته رسانه ها بوده كه انعكاس آن در اخبار و تصاویر از مالزی نمود پیدا می كند كه از مالزی كشوری ایده آل، نسبتا با موقعیت ممتاز در سطح منطقه و جهان نشان داده اند. لیكن در پس این ظاهر بسیار زیبا، ستودنی و فریبنده، چهره ای زشت وجود دارد كه عمق فاجعه در این كشور مسلمان را نشان می دهد.
 
مشكلات و نابسامانی ها و تناقضاتی كه در مالزی وجود دارد مربوط به طبقه ای خاص نبوده و تقریبا تمامی اركان جامعه مالزی را تحت الشعاع خود قرار داده است. از فقر، قاچاق، فساد مالی، مافیای قدرت، تبیعض نژادی و فحشا گرفته تا دیكتاتوری و خفقان سیاسی، مشكلات و كاستی ها، این كشور به ظاهر زیبا را كه بسیاری از به ظاهر روشنفكران، آن را چون چماقی بر سر مدافعین انقلاب و نظام می كوبیدند، در بر گرفته و با كمال تاسف ملجا و آمال برخی از نخبگان جامعه برای هدایت جامعه ایران به سمت وسوی آن كشور است.
 
فقرو مشكلات معیشتی:
 
اولین برداشتی كه از برجها و عكسهای مالزی خصوصا از پایتخت آن می شود، این است كه در مسیر رشد و توسعه و شكوفایی اقتصادی پیشرفت های بسیار خوبی داشته و شرایط اقتصادی و معیشتی از مطلوبیت مناسبی برخوردار است و در زمان ورود به این كشور و گردش در شهر، موجب تایید بیشتر این مطلب در اذهان می شود. با بررسی اطلاعات و آمار و مشاهده آنها هرشخصی به پیشرفت و رشد اقتصادی مالزی معترف خواهد بود ولیكن با نگاهی عمیق تر و تیز بینانه می توان مشكلات اقتصادی و معیشتی را به وضوح دید. كافی است كمی از شهر های بزرگ خصوصا كوالالامپور دور شده، وضعیت زندگی رقت باری را خواهید دید كه هیچ وقت در اخبار انعكاس نداشته و آنچه در آمارها بیان می شود، با آنچه در واقعیت رخ می دهد،  اختلاف زیادی وجود دارد در این مناطق كه كم هم نیستند، مردمی را مشاهده خواهید كرد كه از امكانات اولیه هم برخوردار نبوده و متاسفانه اكثر آنها مالایی های مسلمان هستند كه از لحاظ بهداشت و آموزش در فقر كامل بسر می برند، كودكانی كه از شدت فقر و تبعیض در رنج قرار دارند. بعلت تمركز بر روی شهر های اصلی مانند كوالالامپور و نیز بعلت قرار داشتن در منطقه ای حساس با خیل مهاجرانی كه بصورت قاچاق از كشور های مختلف مانند فیلیپین، هند و... به مالزی می آیند،  مهاجرت به شهرها در جریان است(1) . 
 
بعلت بالابودن هزینه ها در شهرهای بزرگ مالزی خصوصا كوالالامپور، وضعیت معیشتی بسیاری از مردم نامطلوب بوده و سطح رضایتمندی مردم بسیار پایین است. با فرار مغزها، بعلت اتخاذ سیاستهای به اصطلاح اصلاح گرایانه كه نوعی سیاست تبعیض آمیز است، باعث گردید كه در حدود 800000 مالزیایی در خارج از كشور باشند و به همین دلیل سرمایه گذاری داخلی نیز با افت شدید مواجه گردیده و از سوی دیگر با ایجاد بازاری حباب گونه از مسكن، افزایش قیمت مسكن در مالزی دلیل بیشتر شدن مشكلات مردم گردیده است.(2) 
 
بنا به آمارهای ارائه شده توسط دولت فقط 3.8 درصد مردم زیر خط فقر قرار دارند، درصورتیكه با توجه به گزارش رسانه ها از شكایت خانواده هایی كه چند برابر زیر خط فقر اعلام شده زندگی می كنند، میتوان به غیر واقعی بودن آمارها و سرپوش گذاشتن دولت بر روی مشكلات معیشتی پی برد. برخی از آمار های غیر رسمی حاكی از وجود30 تا 31 در صد مردم مالزی زیر خط فقراست.(3)
  
فحشا:
 كشور مالزی برخلاف ظاهر اسلامی آن، از لحاظ فحشا وضعیت بسیار بغرنجی دارد. بزرگترین مراكز فحشا (كاباره ها، كازینوها) در برجهای مالزی قراردارد. سومین بار بزرگ جهان (4)كه یكی از مراكز عیاشی و خوشگذرانی می باشد، در مالزی قرار دارد. بسیاری از افراد كشورهای مختلف دنیا به همین منظور به آن كشور سفر می كنند. این امر موجب تشكیل مراكز و باندهای فساد و فحشا شده و قاچاق زنان و دختران از دیگر كشورهای منطقه مانند فیلیپین، هند، چین و برخی از ایالات خود مالزی خصوصا صباح، موجب پر رونق شدن این مراكز در مالزی، خصوصا شهر كوالالامپور شده است. (5)
 
زندگی شبانه در كوالالامپور بسیار رایج و پررونق است. با آغاز شب و تاریك شدن هوا، كاباره ها و كازینوها محور اصلی حضور  توده های مردمی است كه برای عیاشی و خوشگذرانی به آنجا مراجعه میكنند. سالنهای بسیار زیاد وآكنده از جمعیت برای رقص و میگساری و ... نمای واقعی از فحشای آن كشور می باشد. بسیاری از این مراكز فساد در منطقه مثلث طلایی كوالالامپور مالزی خصوصا در بوكیت بیتانگ ، خیابان آمونگ ،سلطان اسماعیل بانگسارو و هارتامس است. (6)
 
دولت مالزی دربرابر این مسایل، سیاست یك بام دو هوا اتخاذ كرده بدین صورت كه در برخی از مناطق مسلمان نشین، زنان فاحشه را جمع آوری كرده و بر روی پیشانی، گردن و سینه آنها علامت x  و یا √ را با اتوی داغ حك می كند كه این امر موجب اعتراض شدید برخی از نمایندگان و گروهها و تشكلها قرار گرفت و روزنامه ها با تیتر گاوههای مارك دار به نقد این مطلب پرداختند(7). در عوض می بینیم كه این مراكز فحشا نه تنها آزادانه به فعالیت مشغول می باشند بلكه با مراجعه به سایت هایشان مشاهده می شود كه چگونه به توجیه و تبلیغ این اعمال شنیع می پردازند. (8)
              
گروههای همجنس گرا در مالزی بسیار فعال بوده و كار را به جایی رسانده اند كه یك كشیش علنا به صورت وقیحانه به تبلیغ این مطلب شنیع می پردازد و مطالبی بابت ازدواج همجنس ها بایكدیگر در روزنامه و رسانه های مالزی پخش می شود كه عمدتا غیر مسلمان هستند ولی با آنها هیچ برخوردی نمی شود.(9)
 
چندی پیش در این كشور به اصطلاح اسلامی، رقاصی رقاصه‌های هندی در ساختمان محل برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن در مالزی، موجب حرمت شكنی و اعتراضات گسترده ای شد. جالب اینكه در این كشور كه به عنوان مامن و اقامتگاه جدید فتنه گران و شبكه های ضدانقلاب مطرح شده است، برنامه های خواننده های لس آنجلسی در ایام ماه مبارك رمضان در مالزی به طور قابل توجهی افزایش یافته بود و در مجله های تبلیغاتی متعدد كه در كوالالامپور پایتخت مالزی به چاپ می رسد به طور وسیع، آگهی های مبتذل و گاه مستهجن كنسرت های این خواننده ها منتشر می شود.(10)
 
فساد مالی :
 
در مالزی فساد مالی دارای ابعاد وسیعی است كه سطح بسیاری از جامعه مالزی را فرا گرفته است. قدرت گرفتن جریان تكنوكرات ها در مالزی باعث رشد و ترویج بیشتر این امر در آن كشور شده و هیچ نشان از عزم دولت مالزی برای برخورد با فساد مالی، بویژه در دستگاه های دولتی وجود ندارد. اگر در تاریخ مالزی رسوایی بانكBMF  را سمبل فساد مالزی می دانستند، در حال حاضر كل ایالت صباح را نماد فساد دستگاه حاكمه و جولانگاه مافیا و رانتخواران در مالزی میدانند كه بنا بر اسناد  منتشره در سایت ویكی لیكس، فساد بسیار زیادی در این ایالت و بصورت آشكار وجود دارد كه اهم آن زمین خواری و تاراج منابع طبیعی و جنگلی است كه با عث رشد فقر و فساد و فحشا در این منطقه شده و رتبه نخست این مشكلات را به خود اختصاص داده است .(11)
 
برخی علت رشد قارچ گونه فساد مالی در دستگاه ها و جامعه مالزی را اتخاذ سیاست توسعه، توسط جریان حاكم در ایالات آن كشور میدانند كه دلیل آن حمایت حكام محلی از این امر و سرپیچی آنها از دستورات دولت مركزی برای مقابله با فساد و نیز قانونی جلوه دادن آن می شود. هرچند در ظاهر دولت مالزی بنای رسیدگی و رفع تبعیض در آن مناطق را دارد.(12)
  
قاچاق :
 
وضعیت قاچاق در مالزی بصورت یك معضل بسیار پیچیده و یك دمل چركی درآمده كه مواد مخدر و قاچاق انسان، بخش عمده قاچاق در این كشور است. دولت مالزی همواره چنین بیان كرده كه كشورش مورد هجمه سودجویان بوده و آنان از این  كشور برای ترانزیت استفاده می كنند، ولی شواهد حاكی از آن است كه مالزی نه تنها محل ترانزیت بلكه مقصد و هدف قاچاق نیز می باشد. متاسفانه چندی است كه دولت و رسانه های مالزی به شكلی هماهنگ و منسجم به بزرگ نمایی دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر كه ایرانی الاصل بودند می پرداختند، بدون آنكه از محل حمل مواد و یا شبكه هدایت كننده آن و نیز دیگر قاچاقچیانی كه از سایر كشورها هستند نامی بیان كنند. این امر موجب بروز مشكلات و حتی تخریب چهره جمهوری اسلامی ایران شد كه متاسفانه دستگاههای مربوطه (خاصه وزارت امورخارجه) برخورد مناسبی نداشتند و بیشتر به اعمال انفعالی دست زدند.(13)
 
در مورد قاچاق انسان (زنان و دختران) كه عمدتا برای مراكز فحشا و فساد اخلاقی به مالزی ترانزیت می شوند، وضعیتی اسفبار حاكم است. در تحقیقی كه كلیسای مسیحیان مالزی انجام داده در حدود 600000 تا 800000 زن و دختر برای این امور كه عمدتا فیلیپینی، هندی، چینی و نیز از استان های محروم مالزی(صباح) هستند، فعالیت دارند.(14)
 
اختناق ، تبعض و نبود آزادی بیان:
 
درمالزی دو چهره از آزاد بودن و رواج تبعیض دیده می شود.
 
 چهره نخست، كشوری كه تمامی افراد با گرایشات مختلف و متضاد به آرامی و خوبی در كنار هم به زندگی مسالمت آمیز پرداخته و خارج از تنازعات قومی و مذهبی هستند. بطوریكه می بینیم دو زن چینی با هم ازدواج میكنند ( همجنسگرایی) بدون آنكه دولت با آنها برخورد كند و یا اینكه معابد بت پرستان و حتی فروشگاه های بزرگی كه بت می فروشند ( مربوط به بودایی ها) و حتی بزرگترین بت دنیا در آنجا قرار دارد و آزادانه افراد در آنجا به مراسم خود می پردازند.(15)
 
چهره دیگر مالزی از آزادی و نبود تبعیض خبری نیست و در آن اختناق، تبعیض و نوعی دیكتاتوری حاكم است. در این كشور در حالی كه دیگر ادیان آزادانه اجازه فعالیت دارند، متاسفانه شاهدیم كه شیعان حتی نمی توانند مراسم مذهبی خود را انجام دهند و به نام قانون با آنها برخورد می شود و بسیاری از آنان دستگیر شده و به گونه ای با آنها رفتار می شود كه گویا برهم زننده وحدت و صلح در جامعه هستند. مروج اصلی خشونت و تحجر بر اساس شواهد، اسناد ومدارك، تفكر وهابیت است كه طبق اخبارهای منتشره، در حال گسترش این تفكر در بین جوانان و دانشجویان مالزی می باشند ولی دولت این كشور با شیعیان برخورد قهر آمیز دارد.
 
در مسایل سیاسی نیز نوعی خفقان حاكم است. حزب اصلی حاكم در مالزی در چند دهه اخیر، حزب ملی گرای آمنو بوده و اجازه خود نمایی به دیگر احزاب مخالف مانند اسلامگراهای پاس و یا جریان انور ابراهیم را نمی دهد و با اتهام های بسیار سنگین مانند تهمت لواط به انور ابراهیم، وی را برای مدتها از حضور در میدان سیاست دور نگه داشته  و یا با استفاده از برخی قوانین خاص، اقدام به بازداشت افراد می كند.
 
در مورد افرادی كه برای مهاجرت به مالزی می روند نیز قوانین تبعض آمیز حاكم است. نخست اینكه آنها هیچگاه شهروند درجه اول به حساب آورده نمی شوند و در قوانین و حتی تبلیغ ها، مالزی را بعنوان خانه دوم می توانند انتخاب كنند و هیچگاه تبعه مالزی به حساب نخواهند آمد و نیز در میدان عمل، میان افراد مهاجر و اتباع خود، تبعیض های فاحشی قائل هستند و بیشترین امكانات را برای مالایی ها قرار میدهند.
 
نتیجه گیری:
 
حاكم شدن جریان تكنوكرات ها و توجه تمام عیار این جریان به مسائل اقتصادی و نیز انحصاری كردن حكومت، باعث شكل گیری نوعی شكاف و دگرگونی در مالزی شد. در زمان تصدی گری ماهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی و اقدامات وی برای ایفای نقش در جهان اسلام و استفاده از پتانسیل ها، باعث شد بسیاری از دست اندركاران امورسیاسی، اقتصادی و ... كشور همزمان با مطرح شدن نگاه به شرق در سیاست خارجی جمهوری اسلامی، چشم خود را به معضلات و مشكلات موجود در جامعه مالزی بسته و همیشه چهره ای زیبا و مناسب از آن كشور در اذهان مردم ساخته شود. مالزی بعلت مشكل فقر كه معضل اصلی آن كشور بود، تمام توان خود را برای رفع این منظور بكار برد و بعلت نگاهی ملی گرایانه و نه نگاهی اسلامی، و با توجه به سود و وجود نگاه مركانتینیستی در بین نخبگان آن و نیز ارائه و خط دهی مشاوران غربی باعث گردید كه این كشور از بسیاری از مسائل غافل شود. همچنین نوع بافت این كشور كه متشكل از چندین ایالت و پادشاه و اقوام مختلف است نتوانست انسجام مناسبی را بدست آورد و نیز نفوذ جریانها و مافیایی كه در مالزی شكل گرفته در تمامی لایه های این كشور مزید بر علت شده تا این كشور چهره ای متفاوت داشته باشد. 
قابل ذكر است كه مالزی چند زمانی است كه به سمت كشورهایی مانند عربستان و غرب بیش از حد گرایش یافته و نوعی همگرایی و همكاری نیز با آنها پیدا كرده كه این امر موجب بروز برخی حركت ها و اعمالی است كه علیه جریان اسلامی و مقابله با جبهه بیداری اسلامی به رهبری جمهوری اسلامی است. جریان استكبار سعی در مطرح كردن مالزی بعنوان الگوی مناسب از یك كشور اسلامی، برای سایر كشورهای اسلامی كه با منافع غرب كاملا سازگار بوده و هیچ گونه تهدیدی برای آنها نباشد، داشته و در واقع تبلیغ اسلام سكولار را مد نظر دارند.
 
غفلت دستگاه ها و مسئولین مربوطه از وضعیت مالزی، موجب گردید این كشور كه تاچندی قبل گرایشات مثبتی به سوی جمهوری اسلامی داشت، در حال حاضر كانون جریان های معارض و فتنه گر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شود و برخی تا به این حد معتقدند كه بعنوان مقر شماره 2 اشرف برای منافقین و كانون اصلی ضد انقلاب در آسیا واقع شده است. تبلیغ بسیار خوب و زیبا از مالزی موجب رشد و زمینه سازی بیشتر برای مهاجرت و عزیمت توریست بیشتر از ایران به مالزی شده كه این فرصت مناسبی برای به دام انداختن ایرانی ها توسط این جریان گردید.
 
لازم است كه جمهوری اسلامی در این دوره زمانی با حمایت شیعان و گروههای نزدیك به جمهوری اسلامی برای عمق بخشیدن به نفوذ استراتژیك خود در این منطقه حساس  و استفاده  از پتانسیل های موجود در مالزی و اندونزی برای دور زدن تحریم ها علیه خود بهره برداری لازم را بعمل آورد. 
 
منابع:
1) http://www.thejakartaglobe.com/bisworld/malaysias-brain-drain-hinders-its-economic-progress/438052
2) http://www.themalaysianinsider.com/malaysia/article/how-poor-are-we-really
3) http://www.themalaysianinsider.com/malaysia/article/how-poor-are-we-really
4) http://www.myinterestingfiles.com/2009/03/10-best-rooftop-bars-in-the-world.html
5) http://www.sapp.org.my/mkini/090228_sabah_human_trafficking.htm
 6) http://www.voyage99.com/tourist-attraction/kuala-lumpur/nightlife.html
 7) http://barsmalaysia.com/business_bar_for_sell.html
8) http://sglinks.com/pages/764910-m-sian-police-slammed-cattle-branding-women
 9) http://www.miricommunity.net/viewtopic.php?f=1&t=41867&start=0
10) http://www.alborznews.net/fa/pages/?cid=50937
11) http://news.mongabay.com/2011/0830-taib_wikileaks.html
12) http://news.mongabay.com/2011/0830-taib_wikileaks.html
13) مراجعه شود به گزارش ویژه بررسی وضعیت قاچاق در مالزی
14) http://news.mongabay.com/2011/0830-taib_wikileaks.html
15) http://www.etrehedayat.blogfa.com
نوع مطلب :
برچسب ها : مالزی، حامعه مالزی، رجا نیوز، مثل یک اتاق شلوغ،
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات