درباره وبلاگ


اول سلام باش
همیشه دنبال درست کردن همچین وبلاکی بودم
یه منبع که بتونید چیزهایی رو که لازم دارید توش پیدا کنید
اما خیلی از وبلاگهای مشابه کم کم به سمتی رفتن که یا فی لتر شدن یا از حالت یه وبلاگ خوب و رسمی در اومدن
دوست داشتم همین کار رو توی وبلاگ اصلی م انجام بدم اما اونجا یه جورایی یه دنیای دیگه ست و دلم نمیاد که شلوع بشه
اینجا یه اتاق شلوغ هستش
فقط زحمت پیدا کردن چیزی که میخوای با خودت...
»» این وبلاگ در تاریخ 7 شهریور 92 از روی نسخه پشتیبان دوباره بازیابی شد.

مدیر وبلاگ : امید امیدی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مثل یک اتاق شلوغ
هر چیزی که بخوای
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
سخنان عجیب حسن روحانی راجع به سیاست خارجی تهاجمی سال‌های اخیر/
وقتی "روحانی"، سیاست خارجی تهاجمی سال‎های اخیر را انفعالی می‎خواند/ "پس از سعدآباد دستاوردهای خوبی به دست آوردیم!"

 

حسن روحانی طی سخنانی جالب توجه سیاست خارجی کشور در سالیان اخیر را بی هدف و انفعالی دانسته وگفته است: نمی‌توان اسم این سیاست را سیاست تهاجمی گذاشت.

به گزارش رجانیوز حسن روحانی که در نشست "تحولات سیاست خارجی در پرتو سند چشم‌انداز" سخن می گفت با رد تعاملی بودن سیاست خارجی جمهوری اسلامی گفت: «نمی‌دانم اگر در سند چشم‌انداز سفارش می‌شد که با دنیا تقابل داشته باشیم غیر از آن چه که امروز انجام می‌شود دیگر چکار می‌توانستیم بکنیم! اقداماتی که در این چند سال گذشته انجام شده مشخص نیست تعامل بوده یا تقابل. اگر می‌خواهیم در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های جهانی نقش داشته باشیم باید در واقعیت تعامل را انتخاب کنیم


روحانی همچنین در تکمیل سخنان خود گفت: «این انفعالی‌ترین سیاست خارجی است که ما شاهدیم. سیاست خارجی تهاجمی یعنی اگر دشمن برنامه‌ریزی کرد تا علیه‌مان قطعنامه صادر کند باید با یک برنامه و دیپلماسی و اقدامات مناسب جلوی او را بگیریم و نگذاریم موفق شود و در گام بعد آن قطعنامه‌های قبلی را دفع کنیم. درشت‌گویی که سیاست خارجی نیست...  این که دنیا علیه ما توطئه و گام به گام عملیات انجام دهد و در مقابل ما شعار دهیم سیاست خارجی نیست، اسم آن را من می‌گذارم سیاست خارجی بی‌هدف، شعاری و انفعالی.»

این سخنان روحانی در شرایطی با آب و تاب در رسانه‎های حامی رویكرد سازش منتشر شده است كه با نگاهی به عرصه واقعی معادلات بین المللی و مقایسه آن با سخنان حسن روحانی متوجه تناقض آشکار واقعیت ها و سخنان او خواهیم شد. چنانکه در آخرین واكنش نظام سلطه به دیپلماسی فعال و تهاجمی ایران، امریكا در روزهای اخیر، در قبال حضور فعال و موثر ایران در آمریکای لاتین که تا پیش از این به عنوان حیات خلوت آمریکا معروف بود، اقدام به تصویب طرحی یك میلیون دلاری برای جلوگیری از نفوذ ایران در این باره نموده است.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار شهریور ماه سال جاری با هیات دولت به ارتقاء جایگاه بین المللی ایران در سال‎های اخیر اشاره كرده و در قبال تاثیرگذاری ایران در تحولات جهانی فرمودند: "در زمینه‌‌ى ارتقاء جایگاه كشور در عرصه‌‌ى سیاست خارجى و مسائل بین‌‌المللى هم همین جور است. امروز در عرصه‌‌ى سیاست خارجى، ثقل و وزنه‌‌ى كشور با چند سال قبل تفاوت دارد؛ ما در مسائل، تأثیرگذاریم؛ اینها مهم است. در حوادثى هم كه پیش آمده، ما تأثیرگذار بوده‌‌ایم - كه آن، داستان جداگانه‌‌اى دارد - به نظر ما آن هم خیلى مهم است." (بیانات در دیدار رئیس جمهوری و اعضای هیأت دولت، 2/6/1391)

روحانی در حالی كه در ابتدای سخنانش رویكرد سیاست خارجی سال های اخیر را بی هدف و انفعالی نامیده بود در تناقضی آشکار،‌ اینبار این سیاست خارجی را تقابلی نامید و گفت: «ممکن است در یک مقطعی استثنایی ما به جای رویکرد تعامل، تقابل را انتخاب کنیم اما این که بخواهیم اصل را بر تقابل بگذاریم و وقتی یک جا گیر کردیم بگوییم حال تعامل می‌کنیم، نمی‌شود.» این در حالی است كه وی توضیح نداد كه چگونه ممكن است سیاستی از یك سو  انفعالی و بی‎هدف باشد و از سوی دیگر تقابلی!؟

اما این تمام سخنان روحانی نبود،‌چنانكه وی تلاش كرد در ابتدای سخنان خود نیز به توجیه رویكرد خود در سال‏های مدیریت بر پرونده هسته ای بپردازد، رویكردی كه انتقادات گسترده ای را از جانب دلسوزان انقلاب اسلامی نسبت به عملكرد وی به دنبال داشت. روحانی با اشاره به مدیریت خود در زمان مطرح شدن برنامه هسته ای ایران و مذاکره با اروپا، عملكرد پر اشتباه خود را اینگونه توجیه كرد: « سه کشور در آن مقطع به ما قول دادند که در هر شرایطی اجازه ندهند که پرونده هسته‌یی ایران به شورای امنیت ارجاع شود و این کشورها در مذاکرات تهران به صراحت گفتند که اگر آمریکا پرونده را به شورای امنیت هم ببرد از حق وتو استفاده می‌کنند. فرض بگیریم که آن ها از این حق هم در زمان خود استفاده نمی‌کردند مهم این بود که کار برای آمریکا سخت شد و او نتوانست پرونده را به شورای امنیت بکشاند و بالعکس در اجلاس نوامبر ورق برگشت. ما با همکاری‌هایی که با آژانس و مدیرکل داشتیم توانستیم نتایج خوبی به دست آوریم.»

البته حسن روحانی به این نکته اشاره نکرده که منظور او از "نتایج خوب" چه بوده است؟ آیا او تعلیق فعالیت های هسته ای و پلمپUCF  اصفهان و عقب نشینی در برابر دولت های اروپایی را از نتایج خوب مدیریتش می داند؟ آیا همان اتفاقاتی که قرار بود با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت بیافتد یعنی تعطیلی فعالیت های هسته ای ایران، با هزینه کمتر و  با توافقات هیات ایرانی که او در راسش قرار داشته اتفاق نیفتاد؟

گفتنی است بر اثر تصمیم مسئولین وقت پرونده هسته ای كه بر مبنای این تحلیل حسن روحانی شكل گرفته بود، و  منجر به تعلیق همه جانبه فعالیت های هسته ایاز ترس تحریم و یا حمله احتمالی شد،‌ تونی بلر در جلسه ای اعلام کرد که میوه حمله به عراق را در سعدآباد چیدیم.

رهبر انقلاب نیز با اشاره به مخالفت خود با رویكرد انفعالی مسئولین وقت پرونده هسته ای در سفر به استان یزد در اینباره چنین فرمودند: «من همان وقت هم در جلسه‌ى مسئولین - كه از تلویزیون پخش شد - گفتم اگر چنانچه بخواهند به این روند مطالبه‌ى پى‌درپى ادامه بدهند، بنده خودم وارد میدان میشوم؛ همین كار را هم كردم. بنده گفتم كه بایستى این روند عقب‌نشینى متوقف شود و تبدیل بشود به روند پیشروى، و اولین قدمش هم باید در همان دولتى انجام بگیرد كه این عقب‌نشینى در آن دولت انجام گرفته بود؛ و همین كار هم شد. در زمان دولت قبل، اولین قدم به سمت پیشرفت برداشته شد؛ تصمیم گرفته شد كه كارخانه‌ى یو.سى.اف اصفهان راه‌اندازى شود، و راه‌اندازى هم شد، و دنبالش هم بحمداللَّه این پیشرفتهاى بعدى است تا امروز.»(بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه های استان یزد، 13/10/86)

 لازم به ذکر است یك روز پس از سخنان حسن روحانی در مهرماه گذشته مبنی بر این كه «مردم از اینکه فقط حرف می شنوند خسته شده اند مردم از اینکه یک عده می آیند فقط یک طرفه سخن می گویند و به مسائل دیگر که مهم هم هست اشاره نمی کنند، خسته شده اند. مردم از آنهایی که می آیند آمارهای دقیقی ارائه نمی دهند خسته شده اند.» مقام معظم رهبری در سخنانی در جمع مردم شیروان فرمودند: «دشمنان سعى میكنند مردم ایران را خسته و ملول و نومید نشان دهند. مردم با حركاتِ خودشان دارند نشان میدهند كه دشمن دروغ میگوید؛ دشمن مغرضانه قضاوت میكند. البته متأسفانه بعضى از تریبون‎دارهاى داخل هم بر طبق میل دشمن - نمی‌گوئیم عمداً؛ غفلتاً - حرف میزنند. بعضی‎ها خودشان خسته شده اند، می‎گویند مردم خسته اند! مردم خسته نیستند. مردم در میدان و در صحنه حاضرند؛ آماده‎ى كارند. باید میدان را براى مردم آماده كرد، باز كرد، آن وقت مى‎بینید كه مردم هر جائى كه احساس كنند وظیفه‎اى وجود دارد، با چه انگیزه‎اى، با چه اهتمامى، با چه عزم راسخى وارد می‌شوند؛ همچنان كه امروز هم وارد شده اند."

در شرایطی كه بسیاری از تحلیلگران غربی در برآوردهای سالیانه خود از شرایط بین المللی در سال 2012 و سال آینده میلادی، جایگاه ایران در صحنه بین المللی را یك جایگاه برجسته و غیرقابل چشم پوشی عنوان كرده اند، مشخص نیست تخریب رویكرد موفق این سال های در عرصه سیاست خارجی كه به صورت كاملا مشهودی غیر قابل قیاس با رویكرد انقعالی دوران تنش زدایی بوده است، با كدام هدف یا اهداف داخلی و یا حتی خارجی صورت می گیرد!؟

نوع مطلب :
برچسب ها : حسن روحانی، برنامه هسته ای ایران، رجا نیوز، مثل یک اتاق شلوغ، سیاست خارجی، دولت اصلاحات،
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات